Zdrowy styl życia

Sześć powodów, dla których warto często korzystać z sauny

Saunowanie to praktyka stosowana przez wiele ludów od czasów starożytnych: banya w starożytnej Rosji, mushi-buro w Japonii, Rzymian, czy Azteków, a to tylko niektóre z najbardziej znanych przykładów. Jej istnienie na przestrzeni wieków tłumaczy się różnorodnymi korzyściami, które w ostatnich latach nauka pomogła wyjaśnić.

Oto jakie zalety zapewnia saunowanie:

1. Saunowanie wydłuża życie

Badania wykazały związek między częstymi wizytami w saunie a dłuższym życiem. W artykule z 2018 r., opartym na danych od 2277 mężczyzn, stwierdzono, że ci, którzy mieli dobrą sprawność sercowo-oddechową, a także regularnie korzystali z sauny, cieszyli się znacznym zmniejszeniem ryzyka śmiertelnych dolegliwości sercowo-naczyniowych.

Porównano to z osobami, które posiadały tylko jedną z dwóch cech (dobrą wydolność krążeniowo-oddechową lub regularne wizyty w saunie). Jak dodano w artykule, połączenie tych dwóch cech zapewnia korzyści zdrowotne i większą ochronę przed ryzykiem zgonu.

Odkrycia te potwierdziły wyniki wcześniejszego badania z 2015 r. przeprowadzonego przez ten sam zespół naukowców z Wielkiej Brytanii, USA i Finlandii. Autorzy podkreślają jednak, że dokładne przyczyny tego związku nie są jeszcze znane i potrzebne są dalsze prace, aby je ustalić.

2. Dla serca jest to odpowiednik ćwiczeń fizycznych

Sesja w saunie jest wysiłkiem fizycznym i w dłuższej perspektywie ma podobne pozytywne skutki jak uprawianie sportu. Dzieje się tak, ponieważ tętno osoby w saunie wzrasta do tego samego poziomu, co podczas umiarkowanej aktywności fizycznej, takiej jak jazda na rowerze. Do takich wniosków doszli autorzy dużego badania dotyczącego sauny, przeprowadzonego przez niemieckich naukowców i opublikowanego w specjalistycznym czasopiśmie Complementary Therapies in Medicine. Zespół naukowców przeanalizował dane pochodzące od 19 mężczyzn i kobiet, którzy najpierw wzięli udział w 25-minutowej sesji w saunie, a następnie w teście ergonometrycznym na rowerze stacjonarnym. Wzrost tętna w obu przypadkach był podobny.

3. Saunowanie może zapobiegać udarom

Udar mózgu jest jedna z głównych przyczyn śmierci wśród naszej społeczności. Sauna może być formą zapobiegania udarowi. W badaniu z 2018 r., w którym uczestniczyli niektórzy z tych samych naukowcy, wspomnieni w poprzednim punkcie, stwierdzono, że ryzyko wystąpienia zawału mózgu jest znacznie zmniejszone u mężczyzn i kobiet w średnim wieku lub starszych, którzy często korzystają z sauny.

4. Pomaga uniknąć przeziębień

Osoby korzystające z sauny rzadziej się przeziębiają. Zostało to potwierdzone przez naukowców, w tym przypadku w badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Wiedeński w Austrii. Ale jeśli ktoś jest już przeziębiony, korzystanie z sauny nie zmniejszy objawów, przynajmniej nie znacząco.

Może przynieść tymczasową ulgę na czas przebywania w saunie; w innym badaniu zauważono jednak, że powoduje przejściową poprawę czynności płuc, która może przynieść pewną ulgę pacjentom z astmą i przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Ale w przypadku przeziębienia ulga zniknie po wyjściu z sauny.

5. Saunowanie poprawia wyniki sportowe

Sauny są również korzystne dla sportowców. W badaniu nowozelandzcy naukowcy odkryli, że sauny po treningu poprawiły wyniki sportowców wytrzymałościowych. Według autorów badania, było to najwyraźniej spowodowane zwiększeniem objętości krwi w ciałach sportowców.

Inne badania wykazały poprawę – w tym przypadku związaną ze wzrostem objętości osocza, jednego z magazynów tlenu w ludzkim ciele – w przypadku rowerzystów, którzy również potrzebowali zaledwie kilku sesji w saunie, aby zauważyć korzyści. Ponadto sauna przyczynia się do regeneracji mięśni po wysiłku fizycznym, co sprzyja wytrzymałości i zapobiega kontuzjom.

6. Umożliwia eliminację toksyn przez skórę

Poprzez pocenie się organizm eliminuje liczne toksyny, a także zanieczyszczenia ze skóry, pozostałości sebum i martwy naskórek. Ułatwia to utrzymanie nawilżenia skóry, a w dłuższej perspektywie spowalnia jej starzenie.

Autor artykułu
Współautorem publikacji jest hotel Grand Chotowa – Resort SPA stworzony do wypoczynku, usług dla biznesu oraz wesel.

Originally posted 2023-11-13 07:20:50.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *