Zdrowe odżywianie

Jedzenie bez marnotrawstwa: poradnik dla świadomych konsumentów

Marnotrawienie żywności to poważny problem na całym świecie, prowadzący do niepotrzebnego marnowania zasobów i negatywnego wpływu na środowisko.

Według raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) z 2021 roku, około 1/3 żywności wyprodukowanej na świecie dla ludzi (około 1,3 miliarda ton) jest marnowane lub traci się rocznie. Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności zmiany swoich nawyków konsumenckich i ograniczenia ilości marnowanej żywności. W niniejszym artykule przedstawiamy poradnik dla świadomych konsumentów, którzy chcą zmniejszyć marnotrawstwo żywności w swoim domu.

 1. Planuj posiłki i zakupy: Dokładne zaplanowanie posiłków na cały tydzień oraz spisanie listy zakupów pozwoli Ci kupić tylko to, co jest Ci naprawdę potrzebne. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której żywność psuje się w lodówce, ponieważ nie zdążyłeś jej wykorzystać.
 2. Wykorzystaj resztki: Zamiast wyrzucać resztki jedzenia, postaraj się je wykorzystać do przygotowania kolejnych posiłków. Na przykład, z resztek mięsa czy warzyw można przygotować smaczne sałatki, zupy czy zapiekanki.
 3. Przechowuj żywność właściwie: Dbanie o właściwe przechowywanie żywności może znacznie przedłużyć jej trwałość. Pamiętaj o odpowiednich warunkach przechowywania poszczególnych produktów, takich jak temperatura, wilgotność czy szczelność opakowań.
 4. Przestrzegaj dat ważności, ale z umiarem: Daty ważności są ważnym wyznacznikiem świeżości produktów, ale nie zawsze oznaczają, że żywność jest niezdatna do spożycia. Naucz się odróżniać datę minimalnej trwałości („najlepiej spożyć przed”) od daty przydatności do spożycia („termin przydatności do spożycia”), i korzystaj ze swojego zmysłu węchu i smaku, aby ocenić, czy produkt jest jeszcze dobry do spożycia.
 5. Kupuj produkty z „drugiej ręki”: Wiele sklepów oferuje żywność, która ze względu na niewielkie wady estetyczne, zbliżający się termin ważności czy uszkodzone opakowanie, jest sprzedawana po niższych cenach. Kupując takie produkty, przyczyniasz się do ograniczenia marnotrawstwa żywności.
 6. Zmniejszaj porcje: Serwując mniejsze porcje jedzenia, zmniejszasz ryzyko, że zostaną one niezjedzone. Jeśli Twoi domownicy będą chccieli dokładek, zawsze będą mogli sięgnąć po więcej, ale w ten sposób unikniesz sytuacji, gdy jedzenie zostaje na talerzach i trafia do kosza.
 7. Ucz się nowych przepisów: Im większą wiedzę masz na temat różnorodnych sposobów przyrządzania żywności, tym łatwiej będzie Ci wykorzystać wszystkie produkty, które kupiłeś. Poznawanie nowych przepisów pozwoli Ci także na lepsze dostosowanie posiłków do swoich potrzeb i preferencji, co z kolei może przyczynić się do zmniejszenia marnotrawstwa żywności.
 8. Dziel się jedzeniem: Jeśli masz nadmiar jedzenia, które nie zostanie przez Ciebie wykorzystane, zamiast wyrzucać je, podziel się nim z rodziną, znajomymi czy sąsiadami. Istnieją również organizacje charytatywne, które chętnie przyjmą nadwyżki żywności i przekażą je potrzebującym.
 9. Rozważ kompostowanie: Jeśli masz ogród, rozważ założenie kompostownika, do którego będziesz wrzucać odpady organiczne, takie jak obierki warzyw czy owoce. W ten sposób zmniejszysz ilość produkowanego przez siebie odpadów i otrzymasz naturalny nawóz do swojego ogrodu.
 10. Edukuj się i propaguj świadome podejście: Poznawaj nowe informacje na temat marnotrawstwa żywności, a także dziel się swoją wiedzą z innymi. Wspólnie z rodziną, znajomymi i sąsiadami możemy przyczynić się do zmniejszenia skali tego problemu na całym świecie.

Jedzenie bez marnotrawstwa to nie tylko korzyść dla środowiska, ale także dla naszego portfela. Wprowadzenie proponowanych wyżej zmian w swoim życiu może przyczynić się do znacznego ograniczenia ilości marnowanej żywności, a tym samym do lepszego wykorzystania zasobów oraz oszczędności. Warto zatem zastanowić się nad swoimi codziennymi nawykami i wprowadzić stosowne zmiany, mając na uwadze dobro zarówno własne, jak i całego środowiska.


 1. Jak zaplanować lunchbox dla dziecka
 2. Wartość błonnika w zdrowym odżywianiu – sekret zdrowego stylu życia
 3. Arabica czy robusta – którą wybrać?

 

Originally posted 2023-04-29 17:18:40.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *