Moda i uroda

Dojrzała skóra może być piękna! Sprawdź jak o nią zadbać

Po 40 roku życia skóra twarzy i szyi wymaga więcej uwagi niż dotychczas. Wiąże się to z tym, że z biegiem czasu spada produkcja kolagenu i elastyny. Komórki tracą elastyczność, łatwiej ulegają uszkodzeniom i trudniej im utrzymać odpowiednie nawilżenie. Zaradzić temu może kompleksowa pielęgnacja.

Opóźnianie procesów starzenia się skóry, które można inaczej nazwać pielęgnacją anty-aging, jest przedmiotem nieustannych badań. Powstają naprawdę skuteczne kosmetyki czy dermokosmetyki pomagające odżywić, nawilżyć i zregenerować skórę dojrzałą. Są one opracowywane tak, by dostarczyć tego typu skórze odpowiednich składników, często w nieco wyższym stężeniu niż w przypadku skóry młodzieńczej.

Mocna bariera hydrolipidowa

Aby zadbać o skórę twarzy i szyi w pierwszej kolejności należy zatroszczyć się o płaszcz lipidowy i jego nawilżenie. Chodzi tu o  zewnętrzną warstwę, która powinna mieć silne wiązania białkowe, dzięki którym będzie w stanie blokować szkodliwe czynniki rozwoju, a jednocześnie przepuszczać do wewnętrznych warstw środki nawadniające, odżywiające czy odbudowujące. Można tu sięgnąć po kosmetyki, które zawierają kolagen lub elastynę, a także ich odpowiedniki roślinne lub substancje, które pobudzają ich syntetyzowanie.

Barierę hydrolipidową wzmocnią i ochronią przed wpływem np. szkodliwego promieniowania czy smogu emolienty. Są to kosmetyki oparte na takich tłuszczach (mogą to być np. olejki arganowy, z czarnuszki czy wiele innych, a także substancje tłuszczowe opracowane w laboratoriach kosmetycznych celujących w opiekę anty-aging), które jednocześnie tworzą warstwę ochronną i działają higroskopijnie, czyli wiążą w komórkach cząsteczki wody.

Nawilżanie skóry dojrzałej

Niezmiernie ważne jest to, by skóra w wieku 40+ była systematycznie nawilżana. Tu ważne jest regularnie picie wody, a jeśli chodzi o kosmetykę, to używanie produktów zawierających naturalne substancje nawilżające nazywane też skrótem NMF (ang. Natural Moisturizing Factor, naturalne substancje nawilżające). Bez wątpienia jednym z najbardziej wszechstronnych czynników nawilżających jest kwas hialuronowy. Występuje on jako składnik tkanek skóry, natomiast w pewnym wieku po prostu go nie wystarcza. Jest potrzebny do produkcji białek, warto więc sięgnąć po kremy z kwasem hialuronowym.

Witaminowe bomby – odbudowa i odżywienie

W skórze dojrzałej szybciej niż u młodych osób postępują procesy degeneracyjne. Oznacza to, że komórki łatwiej ulegają rozpadowi pod wpływem wolnych rodników. Procesy utleniania komórek prowadzą do powstawania zmarszczek, przebarwień i zmiany całej plastyki twarzy – opadania kącików oczu, ust, rozmywania konturów. Aby te procesy zatrzymać i opóźnić, warto włączyć substancje zwane antyoksydantami. Antyoksydanty wiążą wolne rodniki i usuwają te fragmenty skóry, których już nie da się zregenerować. Jednym z najsilniejszych jest retinol. Jest to związek pełniący funkcję witaminy A, świetnie wchłaniany przez skórę i drenujący kolejne jej warstwy w procesach odbudowy.

Regenerację, a jednocześnie odżywienie, zapewniają także:

  • bardzo silny antyoksydant, jakim jest witamina C. Najczęściej występuje w formie kwasu askorbinowego. Składnik ten ma działanie odbudowujące, ponieważ wpływa na syntetyzowanie kolagenu w komórkach. Wykazuje też działanie rozjaśniające przebarwienia. Pomaga zredukować plamy i wyrównać koloryt skóry. Popularnym roślinnym zamiennikiem retinolu jest bakuchiol;
  • witamina E – wspomaga krążenie krwi, dzięki czemu jest szczególnie pożądana dla skóry z trądzikiem różowawym czy przy cerze naczynkowej. Witamina ta pomaga utrzymać właściwe nawilżenie skóry, a także chroni ją przed patogenami i wpływem promieniowania UV;
  • witamina PP, znana też jako niacynamid – to witamina z grupy B, konkretnie B3. Jest to grupa witamin dbających o gospodarkę tłuszczową, bardzo ważną w utrzymaniu równowagi organizmu. PP wpływa na zwiększanie produkcji kolagenu i elastyny. W naskórku wzmacnia warstwę tłuszczową, a tym samym zabezpiecza skórę i opóźnia efekty starzenia.

Pielęgnacja skóry twarzy i szyi w wieku dojrzałym powinna przebiegać holistycznie, czyli całościowo, z uwzględnieniem zarówno ochrony i nawilżenia naskórka, jak też odżywienia, regeneracji i nawodnienia wewnętrznych warstw skóry. Kremy i sera z kategorii anty-aging powinny na stałe zagościć na półkach pań, które przekroczyły 40 rok życia. Pod ręką warto też mieć kremy specjalnie opracowane pod kątem skóry pod oczami oraz skóry szyi. W tych miejscach jest ona szczególnie wrażliwa i delikatna.

Autor artykułu
Publikacja powstała dzięki współpracy z hotelem Bristol w Busku Zdrój – luksusowym hotelem ze strefą SPA i Medical Center.

Originally posted 2023-10-12 09:41:02.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *